деньги на карту без отказа все микрозаймы на карту кредит без отказа

Holga

Co to Holga? To taki bardzo prosty, analogowy aparat fotograficzny, który dostałem kiedyś na urodziny. Holga jest aparatem średnioformatowym. Można nią robić zdjęcia w formacie 4×5 i 1×1. Ja robię tylko te drugie, bo zgubiłem nasadkę do 4×5. Na jednym filmie mieści się 12 kwadratowych klatek.

Ponieważ Holga jest prosta, nieszczelna, ma plastikowy obiektyw, żadnych ustawień a filmy nie mają kasetki i łatwo jest naświetlić przy ładowaniu, jakość zdjęć nie jest najlepsza. Hobby polegające na robieniu zdjęć kiepskim sprzętem foto, gdzie efekty prawie na pewno będą technicznie marne, nazywa się lomografią i w czasach super nowoczesnych cyfrowych lustrzanek jest całkiem popularnym zajęciem. Czemu? Chyba dlatego, że wszystkie niedoskonałości takich zdjęć składają się, zazwyczaj przypadkiem, na ładny retusz w stylu vintage. Poza tym, nigdy nie wiadomo co tego wyjdzie i często zdarzają się bardzo przyjemne niespodzianki. Nie trzeba się zastanawiać nad migawką, przysłoną, autofokusem i całą resztą, bo w Holdze po prostu żadnej z tych rzeczy nie da się regulować. Trzeba tylko wiedzieć jakie są fabryczne ustawienia, żeby dobrać czułość filmu do warunków w których ma się zamiar robić zdjęcia, żeby było coś na nich potem (mniej więcej) widać.

Ja bardzo lubię Holgę, bo jak oglądam wywołane z niej zdjęcia, za każdym razem jestem zaskoczony tym, że coś tak prostego wystarczy, żeby uwieczniać obrazy na papierze. Polecam!

Będę umieszczał tutaj od czasu do czasu kolejne zdjęcia.

AgaPiotrekIrlandiaKasia Sawko

Be Sociable, Share!